Obec Zderaz

Přejít na obsah
Dnes je 28.2.2020, svátek má Lumír.
Obec Zderaz
Obecní úřad
SDH Zderaz
Kontakt
OBECNÍ ÚŘAD 
539 44 Zderaz čp. 54.
tel.: 469 811 741
mobil: 607 115 384
info@obeczderaz.cz

Zderaz

Stručná charakteristika obce
 
Obec Zderaz patří mezi typické lesní lánové vsi, které vznikaly kolonizací zdejší krajiny Podlažickým klášterem v polovině 13. stol. První písemná zpráva o Zderazi je z roku 1398, kdy byla jednou ze vsí patřících k Božímu domu, tj. k Novým Hradům. V současné době žije v obci 298 obyvatel. Za prací dojíždí 112 obyvatel do Proseče, Skutče, Nových Hradů a Vysokého Mýta, a to buď autobusem nebo vlastní dopravou. 
V obci převažuje zástavba přízemních rodinných domků, které zapadají do značně členité lesnaté krajiny na pískovcovém podloží.
 
Společenský život
 
Společenský život v obci je bohatý a pestrý. Udržují se zde tyto lidové zvyky a tradice: Chození Tří králů (obnovená tradice), velikonoční pomlázka a oplátky, pálení čarodějnic s posezením, stavění máje a májek děvčatům, pouťová pobožnost u kapličky, pouťové a posvícenské posezení, chození Mikuláše s čerty a andělem, stavění brány novomanželům s celým obřadem - převezení nevěsty na trakaři, řezání polena, nahození chomoutu, čtení vinče, předání daru od kamarádů, pohoštění přihlížejícím, masky žida a cikánek. Před svatbou pořádá každý ženich zpívání s mládenci.
 
Činnost spolková
 
Hlavními iniciátory veškerého dění ve vsi jsou Sbor dobrovolných hasičů (SDH), Sbor pro občanské záležitosti a skupina lidí kolem kulturní komise, která pracuje pod názvem ZDERAD (Zderad - staročeské jméno, ze kterého vznikl název obce, znamená: "Zde jsem rád, zde žiji rád."). SDH pořádá každoročně 2 plesy, součástí těchto plesů jsou při 1. plese dětský karneval a při 2. plese diskotéka pro starší děti. Plesy mají pokaždé velmi pěknou a náročnou výzdobu, každý rok jinou, podle rázu dětského karnevalu. Každé dítě dostává pytlík s cukrovím, které upekly a věnovaly dětem zderazské ženy. Mladí hasiči pořádají každoročně pouťové a posvícenské sousedské posezení. Koncem prázdnin pořádá SDH tradiční dětský den. Již několik let zde máme i rybí hody a přátelské posezení hasičů a jejich manželek s programem Zderadu, pohoštěním a tancem. Spolek ZDERAD se zaměřil na obnovu a uchování starých tradic a památek Zderaze. Obnovil tradici Babských věnečků s průvodem, Kácení máje a Májový věneček. Myslivecké sdružení se stará o ochranu zvěře a lesních porostů, již několikrát se zde konaly lesní zkoušky ohařů.
1_zderaz26.jpg
2_zderaz27.jpg
3_zderaz7.jpg
28_p1000681.jpg
29_p1000723.jpg
30_p1000790.jpg
Aktuality z obce

28. února 2020

UKLIĎME ZDERAZ A OKOLÍ 2020 V letošním roce se naše obec opět zapojí do celostátní...

14. ledna 2020

...

3. ledna 2020

Informace pro zařízení pro využívání odpadů na porchu terénu po rozkliknutí...
Anketa
Co Vám chybí v naší obci?
Možnost většího sportovního vyžití.
Možnost většího sportovního vyžití.
hlasů: 35
Více kulturních a společenských akci.
Více kulturních a společenských akci.
hlasů: 7
Lepší mezilidské vztahy.
Lepší mezilidské vztahy.
hlasů: 104
Počet hlasujících: 146
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Doporučujeme
Počasí
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2013 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti